Samos Adasında Gezilecek Yerler

Samos’ta gezilecek yerler listesinin başında bilinen belli başlı popüler yerler, Lemonakie Beach, Tsamadou Beach, Kokkari Beach, Livadaki Beach, Gagou Beach ve Psili Ammos olsa bile her gezginin ilgi alanı farklı olacağından gezilecek yerleri 3 ayrı grupta sıralamak istedik.
1. Samos’ta gezilecek köyler,
2. Samos’ta gidilecek plajlar,
3. Samos’ta tarihi yerler
 
1. Samos’ta Gezilecek Köyler
 • Pythagorio
Burası Pisagor’un doğduğu ada olduğu için Samos’ta gezilecek yerler deyince akla en başta Pisagor’un köyü olan Pythagorio gelir. 
Pythagorio, sahil şeridinde yanyana restoranların ve hediyelik eşya satan birkaç yerin sıralandığı ve ana caddesinin bulunduğu bir sahil kasabasıdır. 
Bu şirin köyde Pisagor heykelinin önünde fotoğraf çektirip restoranların önünden denize girilebilirsiniz veya Pisagor Arkeoloji Müzesi’ni gezebilirsiniz.
 • Manalotes
Manolates, adada gezebileceğiniz en büyüleyici köy olabilir. Köyün sokaklarında gezinirken sık sık karşılaşacağınız seramik atölyelerinin varlığı “sanat köyü” olarak da bilinir ve sıcak kanlı insanlarıyla sizi kucaklayan bir dağ köyüdür.
Manolates yolu biraz engebeli ve virajlı olsada içinden geçtiğiniz çınar ormanı sizi harika hissettirir. 
 • Sığacık-Karlovassi
Karlovvassi plajlara yakın ve popüler bir köydür. Adanın ikinci büyük yerleşim yeri olan Karlovassi köyü adının Karlıova’dan alıyor. Seferihisar’dan direkt olarak ulaşabileceğiniz köyde, Agia Triada Kilisesi, Potami plajını ve şelaleleri ziyaret etmenizi öneriyoruz. 
Akdeniz Üniversitesi’nin matematik bölümü Karlovassi’de bulunuyor. Bu nedenle öğrenci popülasyonu biraz fazla olduğundan gece hayatı diğer yerleşim yerlerine göre daha hareketlidir. 
 • Kokkari
Adanın en güzel plajlarına yakın bir balıkçı kasabası olan Kokkari, tam olarak Samos’ta gezilecek yerlerin merkezindedir. Ayrıca köyde bulunan Kokkari plajıda görülmeye değecektir.
Genellikle pansiyonların ve küçük otellerin bulunduğu Kokkari’nin ünlü ve kalabalık olan plajı için sık sık ziyaret edilen yerlerden biridir.
 • Marathokampos
Samos’ta bulunan iki büyük dağdan biri olan Kerkis Dağı’nın eteklerine kurulan Marathokampos köyünde, özgün Yunan mimari yapısına sahip evleri, çeşmeleri ve güzel sokakları görmek isterseniz mutlaka uğrayın. 
Ayrıca tarihi zenginlikleri keşfetmek isterseniz Marathokampos köyünde Pisagor’un mağarası ve Evangelistria Manastırını ziyaret etmeyi düşünebilirsiniz. 
Köy yollarında uzun ve dik yürüyüşler yapacağınız için rahat spor ayakkabılarınızı giymeyi unutmayın.
 
 
2. Samos’ta Gidilecek Plajlar
Samos’ta gidebilecek plajlardan en bilinenleri genellikle adanın güney ve kuzey tarafındadır. 
 • Kokkari: Genellikle rüzgârlı olduğu için rüzgâr sörfü yapmak için uygun olup plajı çakıllıdır.
 • Psili Ammos: Adanın güney tarafındaki plajlardan en ünlü olanıdır. Denizin iç kısmı ve plaj kısmı kumlu olduğundan çocuklu aileler tercih edebileceği Psili Ammos’ta şezlong ve şemsiye ücretlidir. Akşam saatlerine yakın saatlerde rüzgâr başlıyor o nedenle sabah veya öğlen vakitlerinde yüzmek oldukça keyifli olacaktır.
 • Potami: Karlovassi’deki Potami Plajına giderken uğramak isteyebileceğiniz Agios Nikolaos Kilisesi ve deniz manzarası büyüleyicidir. 
 • Mourtia: Yolları dar olduğu için ulaşımı biraz zor. Rüzgarlı ve dalgalı olabilir.
 • Tsamadou: Merkezden Kokkari’ye doğru yol alırken üç ünlü plajdan ilki Tsamadou. (Diğerleri Lemonakia ve Tsambou) Plaj çakıl taşlıdır ancak çimenli alanda güneşlenebilirsiniz.
 • Lemonakia: Adanın en ünlü “organize plaj”larından olan Tsamadou’nun yanında yer alıyor. Denizi çok temiz ve çakıl olan plajda bulunan restoranlarda yemeğinizi yiyebilirsiniz. Plajda şezlonglar ücretlidir. (bir şemsiye 2 şezlong 6 Euro)
 • Tsambou: Koyun doğu ve batısında deniz altı oluşumları, gizli mağaralar ve küçümen plajlar serbest dalış yapmaya elverişlidir ve keşfedilmeyi bekliyor. 
 • Livadaki: Ulaşımı zor olduğu için pek tercih edilmeyen ve saklı kalan plajı kumlu Livadaki’de Şezlonglar ücretsizdir. Gideceklerin Temkinli olmaları tavsiye edilir. 
 • Mikro Seitani & Megalo Seitani Plajları: Potami Beach‘ten sonra arabayla 2 km bir yol gideceksiniz. Seitani tabelasından sonra 20-25 dakika sürecek dik bir yürüyüş gerekiyor. Ancak fakat parmak arası terlik yerine spor ayakkabı giymenizi öneriyoruz. 
 
3. Samos’ta Tarihi Yerler
 • Samos Arkeoloji Müzesi: Çok büyük olmadığı için çok fazla tarihi eser bulunmuyor. İki ayrı binadan oluşan müzede, 5,5 metre boyunda tanrıça Hera için yapılan erkek heykeli bulunuyor. Vaktiniz varsa ziyaret edebilirsiniz.
 • Samos Antik Kenti: Pythagorio’da güney batısında yer alan ve UNESCO Dünya kültürel mirasları listesinde yer alan Samos Antik Kenti, Roma ve Bizans döneminden kalan antik kentin kalıntılarını barındırıyor. Türk donanmalarından kenti korumak için 19.yy başlarında yapılan 400 metre uzunluğundaki kale kalıntılarını, kale içindeki müzeyi ve Metamorfosis Kilisesi’ni gezmek mümkün.
 • Eupalinos Tüneli: 1 km uzunluğunda ve 1.8 metre genişliğindeki tünel, M.Ö. 6.yy da kente su sağlamak amacıyla yapılmıştır. (Daha doğru tabirle düşman kuşatmasında suyun kesilmesini önlemek için) Tünelin bu kadar önemli bir yapı olması, dağın 2 ayrı tarafından 14 bin işçi tarafından kazılarak ortada buluşması yöntemine ve uzun yıllar “en uzun tünel” ünvanını korumasına bağlıdır.
 
 
Samos’a ulaşımın en hızlı yolu Kuşadası’ndan (Tilos Travel) kalkan hızlı feribot ile 40 dk.da mümkündür. Ada da 2 tane liman mevcuttur. Vathy ve Pythagorion adaları.