Türk vatandaşları için 5 adada Kapı Vizesi bulunmaktadır. Kapı Vizesi ile seyahat eden kişiler, istedikleri tarihte en fazla 7 gün boyunca, belgelenen konaklama süresi kadar tek bir adaya seyahat edebilirler

Çeşme Sakız Feribot Bileti

Çeşme Sakız feribot bileti sayfamızdan 3 adımda kolayca adaya gidiş ve dönüş biletinizi satın alabilirsiniz.
GİDİŞ SEFERLERİ
Ferry
Tilos Travel
SEA STAR RHODES
KALKIŞ
ULUSOY PORT
08:30
13.06.2024
Sefer Süresi: 20 dk
VARIŞ
CHIOS PORT
Ferry
Tilos Travel
SEA STAR RHODES
KALKIŞ
ULUSOY PORT
17:45
13.06.2024
Sefer Süresi: 20 dk
VARIŞ
CHIOS PORT
DÖNÜŞ SEFERLERİ
Ferry
Tilos Travel
SEA STAR RHODES
KALKIŞ
CHIOS PORT
09:10
14.06.2024
Sefer Süresi: 20 dk
VARIŞ
ULUSOY PORT
Ferry
Tilos Travel
SEA STAR RHODES
KALKIŞ
CHIOS PORT
18:30
14.06.2024
Sefer Süresi: 20 dk
VARIŞ
ULUSOY PORT

Çeşme Sakız feribot bileti özellikle yaz aylarında ciddi talep görmektedir. 2024 itibariyle gidiş dönüş 45 euro olarak belirlenmiştir. Biletler yılın her ayı satışa sunulsa da yaz aylarında Kos adasında deniz, kum ve güneşin tadını çıkarmak isteyenler Kos adası feribot biletlerine yönelmektedir. Biletler online ortamlardan güvenle satın alınabilmektedir. Tilos Travel'de size bu güvenli ortamı en iyi derecede sunmaktadır. Güvenli ve kolay ödeme yöntemleri ile biletlerinizi hızlı bir şekilde satın alabilmenizi sağlamaktadır.

Çeşme Sakız Feribot Bileti Hakkında Bilgiler ve Genel Kurallar

Çeşme Sakız feribotu Sakız adasına gitmenin en kolay ve güvenilir yollarından biridir. Feribot ile ulaşım gerçekleştirebilmek için öncelikle bilet satın alma işleminin tamamlanması gerekir. Çeşme Sakız feribot bileti tek yön veya Sakız Çeşme feribot bileti gidiş dönüş şeklinde alınabilir. Bilet satın alma işleminde kalkış limanı ve varış limanına dikkat edilmelidir. Aynı şekilde tarihler, yetişkin, çocuk, bebek sayıları gibi detayların seçilmesine de özen gösterilmelidir.

Bilet satın alma işlemlerinde ad, soyad, doğum tarihi, tc kimlik numarası, telefon numarası gibi yolcu bilgilerinin girilmesi ardından güvenli bir şekilde ödeme imkânı tanınmaktadır. Satışlar TL ile değil euro üzerinden yapılmaktadır. Feribot bileti satın alma işlemi ardından yolcuların biletler hakkında bilmesi gereken birtakım genel kurallar vardır.

çeşme sakız feribot bileti

Çeşme-Sakız feribot bileti hakkında genel kurallar;

  • Satın alınan biletin devredilememesi: Çeşme-Sakız feribotu için bilet alan bir yolcu, bilet kendi ismine düzenlendiği için bileti bir başkasına satamaz ve devredemez.
  • Biletin Kaybolması: Yolcu biletini herhangi bir sebepten dolayı kaybetmiş ise bu durumdan yalnızca kendisi sorumludur. Acenteler biletin kaybolması durumunda sorumluluk kabul etmez. Seyahat gerçekleştirmek isteyen yolcu tekrar bilet satın almalıdır.
  • Biletin iade iptal ve açığa alma işlemleri: Satın alınan biletten cayma hakkı bulunmamaktadır. Satın alınan Çeşme Sakız adası elektronik feribot biletlerinin, güzergâh bilgisi, tarihi ve saati değiştirilemez. Yalnızca yolcunun 2 gün önceden bildirmiş olması şartı ile bilet bir kez açığa alınabilir. Açığa alınan biletler 6 aylık bir süre için geçerlidir. 6 ay geçmesine rağmen kullanılmamış biletler otomatikman iptal edilir.

Çeşmeden Sakız adasına adasına gerçekleştireceğiniz seyahatleriniz için satın alacağınız bilet hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Çeşme Sakız Feribot Bileti Sefer Saatleri Uygulaması

Çeşme Sakız feribot bileti satın alma esnasında feribot sefer saatleri büyük bir önem taşımaktadır. Çeşme Sakız ve Sakız Çeşme yönlü feribotlar farklı sefer saatleri uygulaması ile çalışmaktadır. Sakız adası için Çeşme Ulusoy Port limanından hareket edecek olan bir feribota binen yolcu, , , , saat seçeneklerinden birisini seçerek seyahatini gerçekleştirmektedir. Seyahat sonucu Chios Port varış yeri olmaktadır. Sakız adası Chios Port'dan kalkan feribotlar , , , şeklinde araç olmayacak şekilde ayarlanan seferler ile hareket etmektedir.

Yolcular seyahatleri ile alakalı aksi bir durum yaşanmaması adına sefer saatlerini dikkate alarak feribot bileti satın alma işlemlerini yapmalılar. Sefer saatleri ve tarihleri ile ilgili tüm bilgilere ulaşabileceğiniz Tilos Travel sitemizden Rodos feribot bileti Samos feribot bileti gibi farklı adalara ulaşım sağlayan sefer bilgilerine de ulaşabilirsiniz.

Çeşme Sakız Adası Ziyaretleri

Sakız adası gösterişli dağları, gizli koyları ile doğayı tanımlayan eşsiz güzelliklere sahiptir. Adada tarihi yansıtacak birçok güzellikte manastır, kilise, müze gibi alanlar da bulunmaktadır. Sakız adası köklü ve zengin bir kültüre sahiptir. Osmanlı ve Rum mirasları bu kültürün en değerli örnekleridir. Yunanca Chios ismi ile bilinen ada, Çeşme'nin tam karşısında olmasından ötürü epey bir ziyaretçi kitlesi toplamayı başaran bir adadır. Ülkemizden Çeşme'den kalkan feribotlar ile 20 dakikalık bir seyahat sonucu Chios ziyareti gerçekleştirilmektedir. Yaz aylarında seferler ve ziyaretler artmaktadır.

çeşme sakız adası feribot bileti fiyatları

Sakız adası ziyaretlerinde gerçekleştirilebilecek birçok çeşitli aktivite imkânı bulunmaktadır. Yemekleri, gece hayatı, plajları ve gezi alanları ile ziyaretçilerini büyüleyen sakız adası, her mevsim gitmekten keyif alabileceğiniz alanlardan biridir.

Sakız Adası Ziyaretlerinde Neler Yapılmalıdır?

Sakız adasına günübirlik veya konaklamalı yaptığınız ziyaretler esnasında uğramanız gereken birçok yer bulunmaktadır. Yürüyerek ulaşabildikleriniz dışında araç ile ulaşım sağlayabileceğiniz yerler içinde araç kiralama işlemleri yapabilir veya toplu taşımaları kullanabilirsiniz.

Sakız Adasında Ulaşım

Feribot ile gerçekleştirilen seferin sona ermesi ardından feribottan inildiği gibi Sakız liman kasabasına ziyaret gerçekleştirilebilir. Burada Şehir parkı ziyaret edilebilir. Ardından Aplotarias caddesi üzerinde bulunan dükkanlar ve vitrinler gezilerek görülebilir. Chios Town ismi ile bilinen alanda Podima düşkünlerinin ziyaret edebileceği Chios Denizcilik Müzesi, Saint Victor Kilisesi, Psara ve Oinousses Metropolü, Nicholas Katedrali ve bahçeler gezilebilir. Bu sayede hem yürüyüş gerçekleştirilir hem de Rum mimarisinden kalma eserlere şahit olunur.

Chios adası ziyaretlerinde Chios Adası'nın mutfak kültürüne ait lezzetleri mutlaka deneyimlenmelidir. Genellikle deniz ürünlerinden oluşan mutfak lezzetleri, haydari, közlemiş patlıcan salatası gibi mezeler ile birleşince dillere destan tatlar ortaya çıkarmaktadır. Adada aperatif lezzetler de bulunmaktadır. Yalancı dolma, soğanlı börek, tütsülemiş balık, kızarmış peynir gibi lezzetler adada mutlaka tadılması gereken lezzetlerdendir. Sakız adasında deneyimlenmesi gereken farklı lezzetler arasında deniz tarağı deniz minaresi ve uzo da yer almaktadır.

Ada halkı yüzyıllar boyunca ticaretini adada meşhur olan damla sakızı ile gerçekleştirmiştir. Bu sebepten adada yapılacak ziyaretlerde alışveriş için sakız ile bağlantılı hediyelik eşyalar mutlaka alınmalıdır. Hem size hem sevdiklerinize anı olacak bu eşyalar, yiyecek, içecek ve kozmetik ürünler olarak karşımıza çıkmaktadır. Kordon boyunca uzanan caddeler de ve köylerde hediyelik eşya seçenekleri bulunmaktadır.

Chios adası gece hayatı ve festivalleri ile bilinen bir adadır. Adada yaz kış gece eğlenceleri devam eder. Festivaller ise genellikle temmuz, ağustos ve eylül aylarında gerçekleşir. Festivaller geleneklere bağlı bir şekilde yerel orkestra ve halk tarzı ile gerçekleştirilir. Panayırlar kurulur, kutlamalar yapılır. Sakız adası ziyaretlerinizde bir festival gününe denk gelmiş iseniz mutlaka bu festivalde yer almalısınız.

Sakız Adası Ziyaretlerinde Görülmesi Gereken Yerler

Sakız adasının dikkat çeken köyleri, plajları ve tarihi alanları bulunmaktadır. Yerli yabancı tüm turistlerin ilgi odağı olan alanlar ziyaretleri keyifli bir hale getirmektedir.

Sakız Adası Plajları

Sakız adası ziyaretlerinizde sessiz ve sakin bir tatil ortamı arıyorsanız Avlonia, Karinda, Armenou Lagadi, Mytikas, Trahili ve Pyrgos mutlaka görmeniz gereken plajlardandır.

Geniş hareketli ve şezlong gibi imkanları bulunan plaj arayışlarınız içinse Lithi, Elida, Kambos, Karfas, Agia Fotia ve Komi plajı tavsiye edilmektedir. Berrak sular ve masmavi görüntüler için Çeşme Sakız adası feribot biletinizi almayı unutmayın.

Sakız Adası Kale ve Köyleri

tilos travel sakız çeşme feribot sefer saatleri genel kurallar

Armolia Köyü: Sakız adası merkeze 20 km uzaklığı bulunan bir köydür. Seramik yapımı ve seramik işlemeciliği ile ünlenmiş bir halkı bulunmaktadır. Seramikten üretilen vazolar, bardaklar ve fincanlar yapılmaktadır. Köyü ziyaret edenler bu hediyelik ürünlerden mutlaka almaktadır. Köy meydanında Agios Dimitrios resimleri ile orta çağ anıtı Vretos Manastırı yer almaktadır.

Pirgi Köyü: Sakız adasının güneyinde yer alan bu köy, orta çağ izlerini taşıyan dar sokakları ve korsanlardan korunmak üzere yapılan bitişik evleri ile dikkat çekmektedir. Vadi içerisine kuruludur. Çok sayıda kilise ve şapele ev sahipliği yapmaktadır.

Mesta Köyü: Taksiyarhis Kilisesi ve beşgen tasarımlı evleri ile ziyaretçilerin uğrak noktasıdır.

Olympi Köyü: Köşelerinde küçük kuleler merkezinde de halkın korunması adına 20 metre yüksekliğe sahip kule bulunan köy, Sakız adası merkeze yaklaşık 30 km uzaklıktadır.

Chios Kalesi

Adanın kalbindeki yeri ile adeta gelen misafirleri selamlar. Kale ilk olarak 9.yy.'da Bizanslılar tarafından inşa edilmiştir. Kale; bugün ki formuna da 1694 yılında Cenevizliler'in yeniden dokunuşlar katmaya başlamasıyla ulaşmıştır. Yani hem Yunan hem de Avrupa izleri taşıyan yapı heybetiyle görenleri büyülüyor.

Sakız Adası Tarihi ve Kültürel Alanlar

Yel Değirmenleri: Adanın dev bibloları gibi güzellik katan yel değirmenleri önünde fotoğrafı olmayan yoktur. Ada merkezine 1,5 km mesafede olan Yel Değirmeleri'ne sahil boyu yaklaşık 20 dakika yürüyerek te kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Giustiniani Sarayı: Bizans eseri duvar resimleri, Hristiyan alemine ilişkin eşsiz mozaikler, Bizans ve Ceneviz halkına ait heykeller ve döneme ait daha pek çok tarihi alet ve figür sarayda sergilenmektedir. Saraya dair en önemli eser ise; Arhangelos Mihail'in freskidir.

Jüstinyen Müzesi: Müzede Sakız Kalesi kazılarından çıkan tarihi eserler sergilenmektedir. Bizanslılar ve Cenevizlilere ait muhteşem sanat eserleri Sakız Kalesi içerisindeki tarihi müzede görsel bir şölen yaşatmaktadır.

Sakız Adası Osmanlı Mezarları: Osmanlı tarzını yansıtan mezar taşları ile adada uzun yıllar hakimiyet kurmuş Osmanlı izleri net olarak görülebilir.

Hamidiye Cami: Osmanlı'nın son dönemi olan 19.yy.'da yaptırılan camii adını Abdülhamid'ten almıştır. Adada ayakta kalabilen üç camiden biri olması nedeniyle özel bir yeri vardır. 1923 yılındaki mübadele sonrası camii olarak kullanılması bırakılan yapı o tarihte Ermeni bir aileye bir süre ev sahipliği yapmıştır.