Türk vatandaşları için 5 adada Kapı Vizesi bulunmaktadır. Kapı Vizesi ile seyahat eden kişiler, istedikleri tarihte en fazla 7 gün boyunca, belgelenen konaklama süresi kadar tek bir adaya seyahat edebilirler

Chios Günübirlik Tur
Çeşme(Ulusoy Limanı) çıkışlı feribot ile Günübirlik (Başlangıç 3 Mayıs 2024)

Haftanın Her Salı-Perşembe-Cuma-Cumartesi Günleri


Günübirlik Sakız Adası turu Çeşme Ulusoy limanında 08.30’da  ile başlıyor. Pasaport ve gümrük işlemlerinin ardından feribotumuza binerek yolculuğumuza başlıyoruz. Keyifli bir yolculuğun ardından Sakız’a varıyoruz. Burada gümrük çıkışı sonrası sizlere kısa bir serbest zaman vereceğiz. Bu zaman içerisinde şehir merkezini gezip görebilir veya sahilde bulunan kafeteryalarda güzel bir kahvenin tadını çıkartabilirsiniz. Serbest zamanın ardından belirlediğimiz yer ve saatte Türkçe rehberimiz ve otobüsümüz sizleri bekliyor olacak. Şehir merkezinden güneye doğru ilerlememiz ile gezimiz başlıyor. İlk durağımız ise Armolia Köyü oluyor. Armolia Köyünde Damla Sakızı Ağaçlarını yakından görüyoruz. Damla sakızının hasatı, üretimi ve ticaretinin nasıl yapıldığı hakkında ki bütün bilgileri rehberimiz sizlerle paylaşıyor. Seramik işçiliği ile de tanınan Armolia’da bulunan işletmeleri ziyaret ediyoruz. Bir çok seramik ürünün yanında yerel ürünleri de bulabilmemiz mümkün ( Sakız Reçeli – Uzo – Şarap – Yerel Reçeller v.b ) Buradan ayrılıyor ve gerçekten çok ilginizi çekeceğini düşündüğümüz bir köye gidiyoruz.


Mesta Köyü Bizans döneminde 14. yüzyılda inşa edilmiş ve günümüze kadar gelmeyi başarmış. Labirent şeklinde dar sokakları ve şirin köy meydanı ile görenleri gerçekten büyülüyor. Köyün dar sokaklarından rehberimiz ilerliyoruz ve köy meydanına geliyoruz. Sizlere küçük bir mola vermeden önce adanın en büyük kilisesi olan Aziz Taksiarhis Kilisesini tanıtıyoruz. Mucizevi olduğuna inanılan bu kilisede isteyen konuklarımız bir mum yakıp dilek dileyebilirler. Dinlenmek isteyenler meydandaki kafelerde kahve içerken, isteyenler ise köyü gezip dolaşabilirler. Daha sonra ise güney köyleri içerisindeki en büyük olanı Pirgi Köyü’ne gidiyoruz.

Pirgi Köyü Pirgi Köyü siyah – beyaz desenli evleri ile bilinen ve başka bir yerde eşi benzeri olmayan bir köydür. Gene orta çağ köyü olan Pirgi’nin dar sokaklarında rehberimiz eşliğinde bir yürüyüş yapıyoruz. Köy meydanın da bulunan Agion Apostolon Kilisesini ve Kristof Kolombos’un yaşadığı rivayet edilen evi gösteriyor ve daha sonra yerel ürünlerin satıldığı bir işletmede mola veriyoruz. Damla Sakızı – Sakız Reçeli – Uzo – Şarap – Magnet ve benzeri alışverişlerinizi yapabiliyorsunuz. Pirgi’den ayrılıyor, son durağımız olan ve öğle yemeği molamızı vereceğimiz Emporios’a gidiyoruz. Emporios koyuna geliyor ve yerel tavernalarda öğle yemeği molamızı veriyoruz.

İsteyen konuklarımız takribi 300 mtr uzaklıkta bulunan Volkanik Plajı görmeye gidebilirler. Siyah renkli büyük taşlardan oluşan bu plajı görmek veya denize girmek gerçekten hoşunuza gidecektir. Yemeğimizin ardından dönüş yoluna geçiyoruz. Şehir merkezine gelerek günübirlik Sakız Adası güney ada turumuzu sonlandırıyoruz.

Dönüş için Limanda 16.15’de toplanıyor ve 17.15’de feribotumuz hareket ediyor.

Çeşme Sakız adası feribot bileti sayfamızdan destinasyonlar ile online olarak bilet alabilir ve tatil planınıza dahil edebilirsiniz.